Main Program Forum 2012

Al Juma Al Akheira / The Last Friday
Yahya Alabdallah, Jordan, United Arab Emirates 2011, 88 min

Ang Babae sa Septic Tank / The Woman in the Septic Tank
Marlon N. Rivera, The Philippines 2011, 87 min

Avalon
Axel Petersén, Sweden 2011, 79 min

Bagrut Lochamim / Soldier / Citizen
Silvina Landsmann, Israel 2012, 68 min

Bestiaire

Denis Côté, Canada, France 2012, 72 min

Beziehungsweisen / Negotiating Love

Calle Overweg, Germany 2012, 85 min

La demora / The Delay

Rodrigo Plá, Uruguay, Mexico, France 2012, 84 min

Escuela normal / Normal School

Celina Murga, Argentina 2012, 88 min

Espoir voyage

Michel K. Zongo, France, Burkina Faso 2011, 81 min

For Ellen

So Yong Kim, USA 2012, 94 min

Formentera

Ann-Kristin Reyels, Germany 2012, 93 min

Francine

Brian M. Cassidy, Melanie Shatzky, USA, Canada 2012, 74 min

friends after 3.11

Iwai Shunji, Japan 2011, 120 min

Habiter / Construire / Living / Building

Clémence Ancelin, France 2012, 117 min

Hemel

Sacha Polak, The Netherlands, Spain 2012, 80 min

Hiver nomade / Winter Nomads
Manuel von Stürler, Switzerland 2012, 90 min

Jaurès

Vincent Dieutre, France 2012, 83 min

Kashi / Choked

Kim Joong-hyun, Republic of Korea 2011, 110 min

Kazoku no kuni / Our Homeland

Yang Yonghi, Japan 2012, 100 min

Kid-Thing

David Zellner, USA 2012, 83 min

Koi ni itaru yamai / The End of Puberty
Kimura Shoko, Japan 2011, 116 min

Die Lage / Condition

Thomas Heise, Germany 2012, 74 min

No Man's Zone / Mujin chitai
Fujiwara Toshi, Japan, France 2012, 103 min

Nuclear Nation

Funahashi Atsushi, Japan 2012, 145 min

Parabeton – Pier Luigi Nervi und römischer Beton / Parabeton – Pier Luigi Nervi and Roman Concrete

Heinz Emigholz, Germany 2012, 100 min

Paziraie Sadeh / Modest Reception

Mani Haghighi, Iran 2012, 100 min

Příliš mladá noc / A Night Too Young
Olmo Omerzu, Czech Republic, Slovenia 2012, 65 min

Revision

Philip Scheffner, Germany 2012, 106 min

Salsipuedes

Mariano Luque, Argentina 2012, 66 min

Sekret / Secret

Przemysław Wojcieszek, Poland 2012, 82 min

Sleepless Knights
Stefan Butzmühlen, Cristina Diz, Germany 2012, 82 min

Le sommeil d'or / Golden Slumbers

Davy Chou, France, Cambodia 2011, 96 min

Spanien / Spain

Anja Salomonowitz, Austria 2012, 102 min

Tepenin Ardı / Beyond the Hill

Emin Alper, Turkey, Greece 2012, 94 min

Tiens moi droite / Keep Me Upright

Zoé Chantre, France 2012, 65 min

Toată lumea din familia noastră / Everybody in Our Family
Radu Jude, Romania, The Netherlands 2012, 107 min

What Is Love

Ruth Mader, Austria 2012, 79 min

Zavtra / Tomorrow

Andrey Gryazev, Russia 2012, 90 min