Regisseur*innen und Künstler*innen bei Forum Expanded 2020

Khaled Abdulwahed
Purple Sea, Deutschland 2020, 67 min

Ricardo Alves Jr.
Vaga Carne / Dazed Flesh, Brasilien 2019, 45 min

Amel Alzakout
Purple Sea, Deutschland 2020, 67 min

Graeme Arnfield
The Phantom Menace, Vereinigtes Königreich 2019, 36 min

Ayreen Anastas
Born of the * * *
On Zarathustra’s Going Under from Cairo to Oran, Palästina, USA 2020, 90 min

Caitlin Berrigan
Imaginary Explosions, episode 2, Chaitén, USA, Deutschland 2019, 23 min

Filipa César
Quantum Creole, Deutschland, Frankreich, Portugal, Spanien 2020, 40 min

Didi Cheeka
Memory Also Die, Nigeria 2020, 6 min

Thirza Cuthand
NDN Survival Trilogy, 2020, 37 min

Jonathas de Andrade
Jogos Dirigidos / Directed Games, Brasilien 2019, 26 min

Lucile Desamory
Vu de l’extérieur / Seen from the Outside, Belgien, Demokratische Republik Kongo, Luxemburg 2019, 25 min
Télé Réalité, Belgien, Deutschland, Demokratische Republik Kongo, Luxemburg 2020, 88 min
MESSAGES, Gouache auf Papier, 2019

Anja Dornieden
Her Name Was Europa, Deutschland 2020, 76 min

Ahmed Elghoneimy
Al-Maw’oud / Promised, Ägypten 2020, 19 min

Kevin Jerome Everson
Recovery, USA 2020, 10 min

Patrícia Ferreira Pará Yxapy
Letter from a Guarani Woman in Search of the Land Without Evil, Brasilien 2020, 73 min

Forensic Architecture
Shipwreck at the Threshold of Europe, Lesvos, Aegean Sea: 28 October 2015, Vereinigtes Königreich 2020, 25 min

Gustave Fundi
Télé Réalité, Belgien, Deutschland, Demokratische Republik Kongo 2020, 88 min

Rene Gabri
Born of the * * *
On Zarathustra’s Going Under from Cairo to Oran, Palästina, USA 2020, 90 min

Rahima Gambo
Tatsuniya II, Nigeria 2019, 15 min

Juan David González Monroy
Her Name Was Europa, Deutschland 2020, 76 min

Margaret Honda
Equinox, USA 2019, 21 min

Laura Huertas Millán
Jiíbie, Kolumbien, Frankreich 2019, 24 min

Emily Jacir
letter to a friend, Palästina 2019, 43 min

Ken Jacobs
The Whole Shebang, USA 2019, 6 min

Ernst Karel
Expedition Content, USA 2020, 78 min

Adam Khalil
A I O U, USA 2019, 30 min

Ayoung Kim
Porosity Valley 2: Tricksters’ Plot, Republik Korea 2019, 23 min

Jonna Kina
Akiya, Finnland, Japan, USA 2020, 5 min

Vika Kirchenbauer
Untitled Sequence of Gaps, Deutschland 2020, 13 min

Veronika Kusumaryati
Expedition Content, USA 2020, 78 min

Chris Marker
On vous parle de Paris: Maspero, les mots ont un sens, Frankreich 1970, 20 min

Aline Motta
(Outros) Fundamentos / (Other) Foundations, Brasilien 2019, 16 min

Glodie Mubikay
Télé Réalité, Belgien, Deutschland, Demokratische Republik Kongo 2020, 88 min

Maged Nader
Moazzam ma yalla haqeqy / Most of What Follows is True, Ägypten 2019, 11 min

Joe Namy
Half Blue, USA, Libanon 2019, 10 min

Petna Ndaliko Katondolo
Matata, Demokratische Republik Kongo, USA, Niederlande 2019, 37 min

The Otolith Group
INFINITY minus Infinity, Vereinigtes Königreich, Vereinigte Arabische Emirate, Belgien 2019, 52 min

Grace Passô
Vaga Carne / Dazed Flesh, Brasilien 2019, 45 min

Jenny Perlin
Doublewide, USA 2019, 18 min

Bayley Sweitzer
A I O U, USA 2019, 30 min

Koki Tanaka
Abstracted / Family, Japan 2020, 110 min

Kika Thorne
The Sun, Kanada 2019, 4 min

Ana Vaz
Apiyemiyekî?, Brasilien, Frankreich, Niederlande, Portugal 2019, 28 min

Anton Vidokle
Citizens of the Cosmos, USA, Japan, Ukraine 2019, 30 min
A I O U, USA 2019, 30 min

RIWAQ in Zusammenarbeit mit Yara Sharif & Nasser Golzari
Secrets of a Digital Garden: 50 Villages – 50 Flowers, Palästina 2019, 7 min

Akram Zaatari
Al-Houbut / Landing, Libanon, Vereinigte Arabische Emirate 2019, 63 min